Pracujete se zaměstnanci, jste náborář nebo třeba manager, který denně pracuje se svým týmem a rozděluje mu úkoly? Pokud je tomu tak, často si pravděpodobně kladete otázky, v čem se na první pohled odlišují právě ti nejlepší zaměstnanci pro váš business? Jak je poznat během pohovoru? Proč od vás ti nejlepší odešli ke konkurenci?

Kdo je nejlepší zaměstnanec?

Abyste zjistili už na začátku, kdo bude potenciálně tím nejlepším člověkem pro vaši firmu, musíme se zamyslet nad tím, koho skutečně potřebujete. Tajemství nebo pravidlo, které se mi potvrdilo, platí pouze na pracovní pozice, kde člověk musí samostatně přemýšlet nad danými úkoly. Takový člověk musí rozvíjet svůj segment, proto by měl mít tzv. inovativní myšlení. Takových lidí bude potřeba čím dál více, protože monotónní práce, u které nepotřebujete tolik kognitivního myšlení, bude potřeba méně, díky robotům a automatizaci. Už brzy přijde doba autonomních dopravců a práce řidiče prakticky zmizí. Stejně tak budou redukovány všechny další podobné profese, které se dají automatizovat.

Jestli ovšem vaše pozice vyžaduje právě tuhle automatizační složku, tak tento článek buď přestaňte číst nebo aplikujte pro výběr pravý opak toho, co píšu.

Nejlepší zaměstnanci umí přemýšlet inovativně. Co to ale znamená? Vždyť všichni se snažíme přemýšlet inovativně, obzvlášť v dnešní době, kdy inovace a technologie jsou jedním z nejvýznamnějších oblastí v každé společnosti. Dle mého člověk, který umí inovativně přemýšlet, prostě a jednoduše umí říct ne. Zní to divně, protože dost možná je to jediné slovo, které jako šéf slyšet nechcete. Ovšem jakákoli inovace v historii vznikla jedním prostým ne.

Několik důkazů z historie

Thomas Alva Edison si musel jednoho dne říct: „Ne už mě nebaví neustále hledat sirky, když si chci rozsvítit v pokoji.“
Steve Jobs jednou skutečně řekl: „Jsem pyšný na hodně věcí, které jsme neudělali, stejně jako na ty, které jsme vytvořili. Inovace znamená říci „ne“ tisícovkám věcí.“
Henryho Forda jistě napadlo při pohledu na skupinu pobíhajících strojařů, kteří museli poskládat celý automobil: „Ne, auto přece musí jít vyrobit ryhleji, jednodušeji a levněji.“

Inovace začíná jednoduše: NE

Kde jsou inovativní zaměstnanci?

Inovativní lidé zkoušejí inovace daleko častěji. Jsou to ti první nadšenci, kteří každou novinku prostě musí vyzkoušet. Proto je zajisté najdete i na profesní síti Staffito. Hlavním posláním Staffita je spojovat inovativní profesionály ze všech oborů. Přidejte i vaši nabídku práce na Staffito. Je to zdarma.

Proč inovativní zaměstnanci odcházejí ke konkurenci?

Inovativní člověk nemá jen samá superlativa. Tím, že často dokáže říct ne, tak si nemusí rozumět s autoritami nebo bude flákat práci, která mu prostě nedává smysl.

Pokud ovšem takovému člověku budete naslouchat, dokážete vaši firmu proměnit v inovativní firmu. Bude to stát jistě mnoho úsilí a peněz, ale právě tihle zaměstnanci posunují zkostnatělé struktury k inovaci.

A proč inovativní zaměstnanec odešel ke konkurenci? Protože jste řekli "Ne" Vy jemu. Řekli jste totiž ne inovaci. Pravděpodobně jste mu řekli: Ne, takhle to nejde. Ne, to je moc drahé. Nic horšího, ale inovativnímu člověku nemůžete udělat.

Chcete sledovat další moje nové články? Sledujte mě na Staffitu.

 

Image

Připojte se k profesní síti Staffito zdarma

Přidávejte nabídky práce. Vyhledávejte v životopisech uchazečů nebo si vytvořte vlastní profesní síť.

Profil vytvoříte za méně než 2 minuty.

Často hledané nabídky práce

Prodej a obchod

Stavebnictví

Logistika

Řemeslo

IT & Design

Administrativa

Gastro

Management

Nabídky práce podle lokace

Nabídky práce Praha
Nabídky práce Brno
Nabídky práce Ostrava
Nabídky práce Plzeň
Nabídky práce České Budějovice
Nabídky práce Olomouc

Vyhledávání profesionálů

Vyhledávejte a kontaktujte profesionály, freelancery, brigádníky nebo nové zaměstnance. Je to zdarma.

Vyhledávání profesionálů

Články z blogu

3 tipy, jak najít práci – rychle, jednoduše a bezpečně

Hledání nové práce patří mezi nejstresovější situace, se kterými se můžete potkat. Pokud se hledání protáhne, často to s sebou nese pocit selhání a nejistoty – což se často negativně podepíše na sebevědomí uchazečů. Přinášíme 5 tipů, jak tomu předejít.

Číst dál...

Jak napsat životopis - VZOR zdarma

Jak napsat životopis? Na co nezapomenout a na co si dát pozor? Podívejte se na předlohu, stáhněte si vzor životopisu ve Wordu nebo si vytvořte životopis online.

Číst dál...

Kde inzerovat práci, když hledáte spíše parťáka než kolegu

V současné době máte na výběr z mnoha možností, kde inzerovat práci. Kde ale nabídku práce umístit, pokud hledáte kolegu do týmu, který ostatním členům týmů prostě sedne a rychle do kolektivu zapadne?

Číst dál...

Jak na texty kariérních stránek? #3

V dnešním tutorialu se podíváme na obsahovou stránku vašich kariérních stránek, která bude vycházet z klíčových slov, které jsme si zvolili v minulém díle Jak na klíčová slova kariérních stránek? #2.

Číst dál...

Jak na perfektní Staffito profil, kterému zaměstnavatel neodolá II.: Není fotka jako fotka

Přikládání fotografií k životopisu je živě diskutované téma. Dobře zvolenou profesní fotografií můžete získat cenné body navíc – ale stejně tak o ně díky špatně zvolené fotografii můžete přijít.

Číst dál...

Hashtagy umí kouzlit i mimo Instagram. Podívejte se, jak využít # hashtagy na Staffitu

Setkáváte se čím dál častěji se znaménkem #? Ať už vám tato značka příliš neříká, nebo patříte mezi hashtagové profesionály, podívejte se, jak se díky hashtagu zviditelnit na pracovní síti Staffito.

Číst dál...