Pracujete se zaměstnanci, jste náborář nebo třeba manager, který denně pracuje se svým týmem a rozděluje mu úkoly? Pokud je tomu tak, často si pravděpodobně kladete otázky, v čem se na první pohled odlišují právě ti nejlepší zaměstnanci pro váš business? Jak je poznat během pohovoru? Proč od vás ti nejlepší odešli ke konkurenci?

Kdo je nejlepší zaměstnanec?

Abyste zjistili už na začátku, kdo bude potenciálně tím nejlepším člověkem pro vaši firmu, musíme se zamyslet nad tím, koho skutečně potřebujete. Tajemství nebo pravidlo, které se mi potvrdilo, platí pouze na pracovní pozice, kde člověk musí samostatně přemýšlet nad danými úkoly. Takový člověk musí rozvíjet svůj segment, proto by měl mít tzv. inovativní myšlení. Takových lidí bude potřeba čím dál více, protože monotónní práce, u které nepotřebujete tolik kognitivního myšlení, bude potřeba méně, díky robotům a automatizaci. Už brzy přijde doba autonomních dopravců a práce řidiče prakticky zmizí. Stejně tak budou redukovány všechny další podobné profese, které se dají automatizovat.

Jestli ovšem vaše pozice vyžaduje právě tuhle automatizační složku, tak tento článek buď přestaňte číst nebo aplikujte pro výběr pravý opak toho, co píšu.

Nejlepší zaměstnanci umí přemýšlet inovativně. Co to ale znamená? Vždyť všichni se snažíme přemýšlet inovativně, obzvlášť v dnešní době, kdy inovace a technologie jsou jedním z nejvýznamnějších oblastí v každé společnosti. Dle mého člověk, který umí inovativně přemýšlet, prostě a jednoduše umí říct ne. Zní to divně, protože dost možná je to jediné slovo, které jako šéf slyšet nechcete. Ovšem jakákoli inovace v historii vznikla jedním prostým ne.

Několik důkazů z historie

Thomas Alva Edison si musel jednoho dne říct: „Ne už mě nebaví neustále hledat sirky, když si chci rozsvítit v pokoji.“
Steve Jobs jednou skutečně řekl: „Jsem pyšný na hodně věcí, které jsme neudělali, stejně jako na ty, které jsme vytvořili. Inovace znamená říci „ne“ tisícovkám věcí.“
Henryho Forda jistě napadlo při pohledu na skupinu pobíhajících strojařů, kteří museli poskládat celý automobil: „Ne, auto přece musí jít vyrobit ryhleji, jednodušeji a levněji.“

Inovace začíná jednoduše: NE

Kde jsou inovativní zaměstnanci?

Inovativní lidé zkoušejí inovace daleko častěji. Jsou to ti první nadšenci, kteří každou novinku prostě musí vyzkoušet. Proto je zajisté najdete i na profesní síti Staffito. Hlavním posláním Staffita je spojovat inovativní profesionály ze všech oborů. Přidejte i vaši nabídku práce na Staffito. Je to zdarma.

Proč inovativní zaměstnanci odcházejí ke konkurenci?

Inovativní člověk nemá jen samá superlativa. Tím, že často dokáže říct ne, tak si nemusí rozumět s autoritami nebo bude flákat práci, která mu prostě nedává smysl.

Pokud ovšem takovému člověku budete naslouchat, dokážete vaši firmu proměnit v inovativní firmu. Bude to stát jistě mnoho úsilí a peněz, ale právě tihle zaměstnanci posunují zkostnatělé struktury k inovaci.

A proč inovativní zaměstnanec odešel ke konkurenci? Protože jste řekli "Ne" Vy jemu. Řekli jste totiž ne inovaci. Pravděpodobně jste mu řekli: Ne, takhle to nejde. Ne, to je moc drahé. Nic horšího, ale inovativnímu člověku nemůžete udělat.

Chcete sledovat další moje nové články? Sledujte mě na Staffitu.

 

Image

Připojte se k profesní síti Staffito zdarma

Přidávejte nabídky práce. Vyhledávejte v životopisech uchazečů nebo si vytvořte vlastní profesní síť.

Profil vytvoříte za méně než 2 minuty.
Cron Job Starts