Hledání práce pro většinu lidí představuje především stres – zvlášť, pokud hledání nové pracovní pozice trvá již delší dobu. Je pak jednoduché polevit v ostražitosti a ocitnout se uprostřed pohovoru, který není nic jiného než propracovaný podvod. Jak takové nabídky poznat už na dálku?

Pohovor, za kterým se skrývá past

Podvodníci byli, jsou a budou. Spousta z nich zjistila, že se jejich terčem můžou jednoduše stát lidé, kteří touží po lepší práci. Zlákají je téměř neuvěřitelně výhodnou nabídkou, kterou si dotyční nechtějí nechat ujít – přestanou být tak ostražití a jednoduše se zapíšou k nevýhodné smlouvě. Většina těchto podvodů končí tak, že uchazeč o pozici zaplatí firmě, namísto toho, aby od nich získal výplatu.

Základní znamení, na která si dát pozor

Jediným způsobem, jak proti těmto praktikám bojovat, je prevence, opatrnost a informovanost. Základní je nenechat se unést nečekaně vysokou výší nabízeného platu, ale zaměřit se i na detaily pracovní nabídky – často už v samotném inzerátu lze najít varovné signály.

Měli byste zpozornět, pokud:

  • V nabídce není uvedený název firmy
  • Firma se vyskytuje v rejstříku dlužníků
  • Popis práce je vágní a nekonkrétní

Jak poznat, že na pracovním pohovoru něco neklape

Ne vždy je nebezpečí poznat už z inzerátu. Jsou tady ale jasné znaky, které by vás měly na pohovoru okamžitě alarmovat, že je v něco v nepořádku.

Problémem je, pokud název firmy z inzerátu není shodný s názvem firmy, která sídlí na místě konání pohovoru. Obezřetně byste měli přistupovat i k žádosti o poskytnutí nestandardních informací – například kontakt na vaše příbuzné.

K podepisování dokumentů přistupujte zodpovědně. Nepodepisujte nic, co není běžné nebo nutné (např. souhlas k uchování osobních údajů). Pokud vám bude nabídnuto podepsání pracovní smlouvy již na pohovoru, dobře si ji pročtěte. Seriózní zaměstnavatel by na vás neměl vyvíjet nátlak k neuváženému podepsání smlouvy.

Nejdůležitější věc – nikdy zaměstnavateli nic neplaťte (ani se k tomu podpisem nezavazujte). Žádná zaměstnanecká pracovní pozice nevyžaduje, abyste nejdříve složili kapitál. Ve chvíli, kdy po vás budou vyžadovat počáteční vklad, jde s největší pravděpodobní o podvod.

Jak se bránit proti podvodům?

Pravidlo je jednoduché – firmy, kterým odpovídáte, byste si měli zkontrolovat. Jednodušším a dobrým řešením je ale i to, že budete nabídky hledat na seriózních a spolehlivých pracovních portálech. Ideální jsou takové, kde je potřeba mít platný účet.

Staffito vyžaduje platný účet jak po zájemcích, tak i po firmách. Tím chrání vaši bezpečnost a zamezuje tomu, aby se v nabídkách portálu objevovaly potencionálně nebezpečné pracovní nabídky.

Staffito nezapomíná ani na zkušenosti ostatních uchazečů a nabízí možnost ohodnotit zadavatele nabídky – a to jak pozitivně, tak i negativně. Sledujte hodnocení zadavatelů a sami se podělte o své zkušenosti, díky tomu bude pracovní trh mnohem bezpečnější. Podívejte se na nabídky práce, které jsou na Staffitu nebo si rovnou vytvořte svúj profil.

 

Image

Připojte se k profesní síti Staffito

Získejte online životopis a zasílání nejnovějších nabídek práce do e-mailu zdarma.

Profil vytvoříte za méně než 1 minutu.

Často hledané nabídky práce

Prodej a obchod

Stavebnictví

Logistika

Řemeslo

IT & Design

Administrativa

Gastro

Management

Nabídky práce podle lokace

Nabídky práce Praha
Nabídky práce Brno
Nabídky práce Ostrava
Nabídky práce Plzeň
Nabídky práce České Budějovice
Nabídky práce Olomouc

Vyhledávání profesionálů

Vyhledávejte a kontaktujte profesionály, freelancery, brigádníky nebo nové zaměstnance. Je to zdarma.

Vyhledávání profesionálů

Články z blogu

3 tipy, jak najít práci – rychle, jednoduše a bezpečně

Hledání nové práce patří mezi nejstresovější situace, se kterými se můžete potkat. Pokud se hledání protáhne, často to s sebou nese pocit selhání a nejistoty – což se často negativně podepíše na sebevědomí uchazečů. Přinášíme 5 tipů, jak tomu předejít.

Číst dál...

Kde hledat nabídky práce - asistentka

Přijmout fakt, že jste se náhle ocitli ve skupině lidí, kteří hledají práci, není vždy jednoduché. Rádi bychom vám ukázali cesty, jak si novou práci najít rychle, efektivně a hlavně v pozitivní náladě! Protože nová práce je zároveň velkou výzvou, je to změna, je to posun vpřed, je to otevření nových možností, vztahů a svého profesního potenciálu.

Číst dál...

Kde inzerovat práci, když hledáte spíše parťáka než kolegu

V současné době máte na výběr z mnoha možností, kde inzerovat práci. Kde ale nabídku práce umístit, pokud hledáte kolegu do týmu, který ostatním členům týmů prostě sedne a rychle do kolektivu zapadne?

Číst dál...

Kariérní stránka na první pozici v Googlu #1

Kariérní stránky na vašem firemním webu mají velký význam pro nábor nových zaměstnanců. Přes kariérní stránky dlouhodobě přicházejí velmi relevantní uchazeči, protože již znají vaši společnost a hlasí se k vaší nabídce práce právě proto, že chtějí spolupracovat s vaší firmou.

Číst dál...

Jak na perfektní Staffito profil, kterému zaměstnavatel neodolá III.: Proč jsou doporučení důležitá a jak si vytvořit vlastní profesní síť

Máte perfektně vyplněný životopis, vhodnou profesní fotku a nevíte, co dál? Získávejte doporučení od svých zaměstnavatelů a kolegů a zároveň také hodnoťte své zaměstnavatele a kolegy. Zároveň nezapomeňte budovat svoji profesní síť, sdílejte profesní obsah a objevte plný potenciál pracovní sítě Staffito.

Číst dál...

Případová studie TopTalent: 5x více zájemců a nárůst počet zobrazení nabídky o 2880%

Dnes Vám ukážu podrobný návod, jak jsme dokázali zvednout počet zobrazení nabídky práce TopTalent o 2880% a získat 5 relevantních uchazečů.

Číst dál...
Cron Job Starts